Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Beta HCG Nedir?

Beta HCG Nedir?

Beta HCG Hakkında Detaylar

Beta HCG nedir ? sorusu hamilelik belirtileri yaşayan her kadının araştırma konusudur. HCG öncelikle hormona verilen isim olarak adlandırılır ve iki tür HCG hormonu vardır. Bunlardan biri alfa diğeri betadır. Hamilelik hormonu olarak bilinen beta HCG’dir. Bu hormon plesenta aracılığıyla vücuda salgılanır ve belirli testler sonucunda çıkar. İdrar testinde bu hormon görülebilir fakat en doğru sonucu kan testi çıkartır.

Beta HCG kan testi ve Kantitatif kan gebelik testi olarak da adlandırılır. Vücutta salgılanan bu hormon her zaman hamilelik sonucunu ortaya çıkarmaz belirli hastalıkların etkisiyle de bu hormon vücutta gözlemlenir. Bu durumda hamileyim demek doğru olmaz. Gebelik sonucundan emin olmak için mutlaka hastaneye gidilip doktor kontrolü gerekmektedir.

Beta HCG değeri Kaç Olursa Hamile Olunur?

Beta HCG değeri gebelik sürecinin başından doğumun yaklaştığı zamana kadar artarak ilerler. Gebe olmayan sağlıklı bir bireyde bu hormon 0 ile 10 mlU/ml aralığındadır. Bu aralığın üzerinde olan test sonucu ise üreme çağındaki kadınların gebelik sürecini işaret eder. Hamilelik süreci günlük ve haftalık olarak ilerlerken bu hormonda vücutta süre ile doğru orantılı olarak artmaya devam eder.

Eğer ki hamilelik süreci ilerledikçe bu hormonlar istenilen seviyede değilse o zaman bebeğin anne rahmindeki konumunda sorunlar vardır. Haftalık bazda son adet kesiminden 3 hafta sonra hormonun vücuttaki değeri 5 ila 50 mlU/ml olmalıdır. Bu değer hamileliğin 25 ile 40. Haftalarında 3640 ile 117.000 mlU/ml aralığına kadar çıkmaktadır.

Beta HCG değeri 0.1 Ne Demek?

Yapılan test sonucunuzda Beta HCG değeri 0.1 olması durumu hamile olmadığınız anlamına da gelir. Çünkü gebelik ön tanısı koyabilmeniz için bu değerin 5mlU/ml olması gerekir. Normal bir bireyde bu hormon seviyesi 0.1 aralığındadır.

Erkeklerde de bu hormon 0.1seviyelerinde görülebilir. Beta HCG hormonu bu bağlamda kadın erkek ayırt etmeden her canlıda vardır. Embriyonun keseye yapışıp sağlıklı bir gebelik sürecinin başlaması bu değerin günlük veya haftalık artışları ile anlaşılmaktadır. Bu sebeple 0.1 seviyesi gebe kalmadığınıza işaret olacaktır.

Beta HCH Ne Zaman Yükselir?

Beta HCG değeri ne zaman yükselir sorusuna cevap verecek olursak adet kesilmesinden başlayarak gebe kaldığınız sürece kadar artar. Gebe sürecinden doğuma kadar geçen süre de hızlanarak artmaya devam eder. Genel anlamda Beta HCG hormonu gebelik sürecinin başından doğuma kadar ki süreye kadar artarak devam eder. Bu durum eğer ki bu şekilde devam ederse gebelik süreci doğru ilerlemektedir. Fakat eğer ki Beta HCG hormonu gebelik sürecinde doğru orantı olarak artmıyorsa sürecin gebelikte sorunlu ilerlediği anlamanı gelmemektedir.

Tüp bebek rahimde nasıl tutunur? Sorusunu yanıtladığımız makalemizi okumak için tıklayınız.

Beta HCG nedir? hakkında yazdığımız makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Web sitemizin iletişim sayfasından sorularınız hakkında bize ücretsiz danışabilirsiniz.