Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Kısırlık Nedir? Infertilite Nedir?

Kısırlık Nedir? Infertilite Nedir?

12 ay süreyle düzenli ve korunma yöntemi olmadan cinsel ilişkiye girildiği halde hamile – gebe kalmama durumuna kısırlık (İnfertilite) denmektedir. Kısırlık – infertilite günümüzde her yedi çiftten birinde görülmektedir.

Kısırlık (İnfertilite) iki ana başlık altında incelenmektedir. Bunlar Primer İnfertilite ve Sekonder İnfertilite olarak incelenir.

Daha önce hiç gebeliğin olmaması durumuna primer infertilite, daha önce gebe kalmış fakat sonrasında infertilite sorunu ile karşı karşıya gelme durumuna ise sekonder infertilite adı verilir.

Eğer kadında doğuştan rahim yokluğu ya da kromozomal hastalık gibi sebeplerden dolayı gebe kalma ihtimali yoksa bu durum sterilite olarak adlandırılır.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Bir yıl düzenli olarak korunmadan cinsel ilişkiye girildiği halde hamilelik sağlanamıyorsa çiftlerin hemen doktora başvurmaları önerilmektedir. Bu konuda başarıyı etkileyen en önemli faktör kadın yaşıdır. Bu nedenle cinsel ilişki süresi 25 – 30 yaş için daha uzun tutulabilir ya da 35 yaş üzeri hastalar için daha kısa sürede doktora başvurulması gerekebilmektedir. Bu süre daha önce herhangi bir kadın hastalığı sebebiyle ameliyat geçiren yada kendisinde ya da eşinde problem saptanmış hastalar için bu süre daha kısa tutulmalıdır (6 ay).

Neden Hamile Kalamıyorum?

  • Yumurtlama sorunları – Tüplerle ilgili olan sorunlar -Erkek spermiyle ilgili sorunlar
  • Kadın yaşı ile ilgili sorunlar – Rahim sorunları
  • Yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir neden belirlenemeyenler (Açıklanamayan İnfertilite)
  • Endometriozis
  • Bunların dışında, daha az görülmekle beraber, çiftlerin kendi istekleri ile yaptığı tüplerin bağlanması durumları, kanser tedavisi (kemoterapi, radyoterapi), genetik hastalıklar ve benzeri sebepler de gebeliğin olmamasına sebep olabilmektedir.

Hamile Kalamayan Hastalarımıza Uyguladığımız Tedaviler:

Aşılama (yumurta geliştirilmesi ve sperm aşılaması) – Tüp Bebek – Histeroskopik Cerrahi – Laparoskopik Cerrahi

Not: Laparoskopik cerrahi işlemler, T.C. Sağlık Bakanlığınca onaylı anlaşmalı kurumlarda yapılmaktadır.