Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Jinekoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Jinekoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Jinekoloji Bölümünün Baktığı Hastalıklar

Bu makalemizde Jinekoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? Jinekoloji bölümü hangi hastalıkları tedavi eder? Hangi hastalıklara bakar? sorularını yanıtladık. Kadınların üreme sağlığı ile ilgilenen Jinekoloji bölümü bir tıp birimidir. Bu bölüm halk arasında kadın doğum olarak da isimlendirilmektedir. Kadınlar üreme organlarında herhangi bir sorun bir sıkıntı hissettiklerinde bu bölüme başvurmaktadır. Sadece bir hastalıkta değil alışılmışın dışında bir durum fark edildiğinde de bu bölüme başvurulur. Bunların yanı sıra gebelik ihtimalleri bulunan ve gebe olan bireyler de hastanelerde bu bölüme muayene olurlar.

Özellikle Jinekoloji bölümünün kendine özgü özellikleri olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda Jinekoloji bölümü hangi hastalıkları tedavi eder? Sorusunun da yanıtı merak edilmektedir. İşte bu sorulara dair merak edilen tüm detaylar!

Jinekoloji Bölümü Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Bu bölümde kadınların üreme ile ilgili olan tüm hastalıkları teşhis ve tedavi edilebilir. Jinekoloji bölümünde en çok tedavi edilen hastalık halk arasında kısırlık olarak bilinen tıp dilinde infertilite olarak adlandırılan hastalıktır. Bu hastalık zamanlarda çok daha büyük ve tedavisi olmayan bir hastalık olarak görülürdü.

Ancak günümüzde gelişen teknolojinin de sayesinde bu hastalığın da bir tedavisi vardır. Bu hastalık teşhis edildiğinde tedavisi tüp bebek olarak belirlenir. Tabii olarak her tedavide olduğu gibi bu tedavide de uygunluk aranır. Hasta tüp bebek tedavisi için uygun değil ise bu durumda bu tedavi ona uygulanmaz.

Jinekoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadınların vücutlarında olması gerekenden farklı bir durum görüldüğünde jinekoloji bölümü muayene eder. Jinekologlar kadınların üreme sağlığını inceleyip muayene ederler. Bu bölümün baktığı hastalıklardan en çok şikayet edileni adet düzensizliğidir. Regl sırasında kanamanın aşırılığı, kadınların üreme organlarından et yapısına benzer parçaların düşmesi gibi hastalıklara bakar. Bu bölüme en çok gelen şikayetlerden bir tanesi de regl sancısıdır. Regl dönemleri aşırı derecede sancılı geçen kadınlar bu bölüme başvururlar.

Bu şekildeki hastalıklar muayene edilir, incelenir ve tedavi edilir. Bu bölümdeki tedaviler eğer hastalar gizli kalmasını istiyorsa gizli kalabilir. Doktorlar hasta dışındaki hiç kimseye hastalarının özelini söylemezler. Bu bölümde hastaların isteğine göre gizlilik esas kabul edilir. Özellikle son zamanlarda Jinekoloji alanına olan ihtiyaç etkili bir seviyede artış göstermektedir. Jinekoloji bölümü hangi hastalıklara bakar sorusunu yanıtladığımız makalemizi incelediğiniz için teşekkür ederiz.

Jinekoloji hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.