Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Nelere Bakar?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Nelere Bakar?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Nelere Bakar?

Çoğu kadına aktarılan yanlış bilgiler ve tekniklerden dolayı yaşamış oldukları jinekolojik hastalıkların elbette profesyonel kadın hastalıkları ve doğum doktoru tarafından tedavisi bulunmaktadır. Bu hastalıkların başında gelen  menopoz, gebelik takibi, riskli olan gebelikleri izleme, osteoporoz kadın hastalığı gibi birçok hastalığın tedavisi verilmektedir. Bunun yanı sıra 1998 den beri tedavi görüp hamile kalamayan kadınlarımızın geçtiği üzüntülü dönemlerde tüp bebek merkezleri sorumluluk üstlenip bunun tedavisini de vermeye başlamıştır. 

Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Bazı önemli hastalıklar gerek işimizi, gerekse yaşamımızı doğrudan etkileyen bir duruma yol açmaktadır.  Kimi hastalığın kolay tedavileri bulunurken kimi hastalıklarında tedavisi olumlu sonuç verene kadar  zor şartlardan geçmektedir, bunların başında gelenler ise kadın hastalıkları olarak bilinmektedir. Yeni evlenen bir çiftin çok istemesine rağmen çocuk sahibi olamaması oldukça üzüntülü bir durum olmakla beraber infertilite olarak adlandırılan bir hastalıkla karşı karşıya olması anlamına gelmektedir. Bu hastalığın tedavisi bir ilaçla, kremlerle veya cerrahi bir operasyonla tedavi edilmektedir.

Genellikle 40 yaş üstü kadınlarda teşhisi konulan bir diğer hastalık ise rahimde mevcut olan iyi  huylu olan tümörlere  miyom hastalığı adı verilmektedir. Kadın hastalıklarında görülen bir diğer hastalık ise PMS olarak bilinen premenstürel sendromudur. Bu hastalığın başlangıcı ise bedendeki davranış değişiklikleriyle fark edilebilir. Yorgunluk hissi,  sinüzit veya migren baş ağrısı, ani sıcaklık hissetme gibi birçok durumlardır. Pms hastalığının birçok araştırılması yapılmasına rağmen hala net bir sonuç bulunmamıştır.

Kadın Hastalıkları Doktoru Seçerken Dikkat Edilecekler

Peki, Sizin sorunlarınızı dikkatli bir şekilde dinleyip anlayan ve buna göre birçok muayene de bulunan kadın hastalıkları doktoru seçerken dikkat edilecekler nelerdir? Doktor seçimi oldukça önemlidir. Çünkü ailenize, arkadaşınıza eşinize veya dostunuza bile söylemeye çekindiğiniz sorunlarınızı paylaşabileceğiniz güvendiğiniz bir doktoru seçmekte oldukça önemlidir.

Doktorun tutumu tedavi sürecini doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı da kadın hastalıkları doktur seçerken mutlaka özenli davranmalısınız! Size sorunlarınızdaki yaklaşımı, mesleki deneyimleri de oldukça önemlidir. Şayet doktor tercihini isabetli bir şekilde yapacak olursanız, gayet doğal olarak karşınıza son derece etkili bir tedavi süreci de çıkacaktır.