Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Nedir?

Kadınların aklındaki sorulardan olan menopoz nedir sorusunun cevabı oldukça basittir. Kadınlarda bulunan yumurtalıkların işlevlerini durdurmaları sonucunda regl işlemlerinin tamamen sona ermesidir. Kadınlar herhangi bir istisnai durum yok ise genel olarak 40 yaş ile 55 yaş aralığında menopoz dönemine girerler.

Menopoz dönemi başlarında kadınların östrojen hormonlarının üretimi yavaşlamaktadır. Bu yavaşlama ilerleyen dönemlerde yumurtalıkların durması ile sonuçlanır. Bu durmanın sonucu olarak da adet kanamaları kesilir. Menopoz kadınların en hassas olduğu dönemlerden birisidir. Dolayısıyla bu dönemin sorunsuz bir şekilde atlatılması, yaşam kalitesini de yükseltecektir. Tam da bu noktada menopoz belirtilerini biliyor olmak, her zaman beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Bu makalemizde menopozun belirtileri hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Aşağıdaki belirtiler sizde varsa menopoz olma ihtimaliniz yüksektir. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. En belirgin olan Menopoz belirtileri sıcaklık hissidir. Genellikle menopoz dönemine giren kadınların vücut ısısı yükselmektedir. Bununla birlikte adet kanamaları menopoz döneminin başlarında azalır sonrasında ise kesilir. Sıklıkla hissedilen bir diğer menopoz göstergesi baş ağrısıdır ki en yaygın olanı budur.

Menopoz dönemine giren bireylerden sinirli haller görülebilir. Ani duygu değişimleri de menopoz döneminin belirtileri arasındadır. Bu dönemin şikayetlerinden bir tanesi de eklem ağrılarıdır. Bu ağrılar bazen aşırı derecelere yükselebilir. Menopoz dönemine giren kadınlarda geceleri ateşlenmeler yaşanabilir ancak bunlar aşırı ateş yükselmesi değildir.

Menopoz Neden Önemlidir?

Menopoz hayatın önemli bir dönemidir. Menopoz neden önemlidir diye bir bakalım. Bu dönemde kadınlar yapması gereken bazı şeyleri yaparlar ise dönemi rahat geçirirler. Bu dönemde kadınlar özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir. Bol bol vitamin içerikli yiyecek içecekler tüketilmelidir. Yine tuz tüketimi minimum seviyeye indirilmelidir. Kalsiyum alımı da bireyleri osteoporozdan korumak için önemlidir. Bu dönemde kadınlar sigara ya da alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

Ayrıca kahve tüketimi de bu dönemde pek hoş karşılanmayabilir. Bu dönemde yapılması gereken en önemli şey egzersizdir. Hayatın her döneminde asla terk edilmemesi gereken egzersizler bu dönemde kadınları rahatlatır. Tüm bunlardan sonra hala gerekiyor ise bir doktor önerisi ile hormon düzenleyiciler kullanılabilir. Yine doktorlar kadınlara ek vitamin önerisinde bulunabilir.

Ankara’da menopoz tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayınız.