Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Miyom Ağrısı Nereye Vurur?

Miyom Ağrısı Nereye Vurur?

Miyom Ağrısı Nereye Vurur?

Miyom olup olmadığı miyom ağrısı nereye vurur sorusuna verilen cevap ile netlik kazanabiliyor. Günümüzde pek çok kadın için büyük sıkıntı veren hastalıklardan birisi miyomlardır. Özellikle doğurgan çağdaki genç yetişkin kadınlarda görülebilen miyomlar, çoğu zaman belirti vermeyebilir. Ancak bazı işaretler miyom olasılığını artırmaktadır.

Miyom olan hanımlarda, özellikle karın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrılar oluyor.  Basınç hissi ile birlikte sırt kısma vuran ağrılar meydana geliyor. Adet kanamaları çok uzun süre ve daha yoğun oluyor. İki adet arasında kanamalar meydana geliyor. Bu kanamalar çoğunlukla pıhtı şeklinde görülmektedir. Ayrıca cinsel ilişki esnasında ağrı, acı ve kanama oluyor.

Miyom tedavisi ameliyat fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız.

Miyom ağrısı nasıl geçer?

Karın, sırt, bel ve bacak ağrılarının kimi zaman kaynağı miyomlardır. Bu selim huylu kitleler, kimi zaman daha büyük hastalıklara neden olabilmektedir.  Ancak vücutta oluşturduğu sıkıntılı durumlar nedeniyle tedavisi şart olabilir. Kadınlara büyük sıkıntı veren miyom ağrısı nasıl geçer? Ya da her ağrı miyom olduğunu mu gösterir?

Öncelikle her kadın yılda en az bir kez jinekoloğa görünmelidir. Zaman zaman belirti vermese de miyomların büyüyebileceği unutulmamalıdır. Aşırı kan kaybı nedeniyle kansızlığa neden olan miyomlar, idrar tutamama ve kabızlık gibi hastalıklara da neden olabiliyor. Bu da kadınların ağrılarını artırıyor. Bundan kurtulmanın tek yolu ise doktor önerisi ile alınacak hormonal ilaçlar ve gerekiyorsa cerrahi müdahaledir.

Miyomun vücuda etkileri nelerdir?

Kadınların sinsi düşmanı olan miyomların vücuda verdiği zararlar oldukça fazladır. Bedenin doğal bir işleyişi vardır ve bu düzen bozulduğunda ağrı ve acı hissi olarak ortaya çıkar. Miyom gibi bir kitle ise iyi huylu dahi olsa vücutta tahribat yaratabiliyor. Peki, zararsız görünen Miyomun vücuda etkileri nelerdir?  Aslında miyomların birçoğu hayati bir risk taşımasa da organizmada farklı organları olumsuz etkileyebiliyor.

İdrar tutamama, kabızlık, kansızlık ve demir eksikliği miyomun yaptığı etkilerin başında yer almaktadır. Buna müteakip, yorgunluk ve halsizlik de miyom olan hastalarda görülmektedir. Ayrıca özellikle karın ağrısı dayanılmaz hale geliyor ve bacaklara vuran ağrı ile kişilerin normal yaşam konforu bozuluyor.

Miyom ağrısına ne iyi gelir?

Rahim dokusundan kaynaklı olan miyom ağrısına ne iyi gelir? Bunun için miyom ağrısı yaşayan kişilerin öncelikle bir jinekoloğa muayene olması gerekiyor. Yapılan tetkikler ile miyomların ebadı ve herhangi bir tehlike yaratıp yaratmayacağı kontrol altına alınmalıdır. Öströjen içeren hormon ilaçları ile tedaviye başlanması gerekiyor. Daha büyük ya da büyümeye eğimli miyomlar ise açık ya da laproskopi ile alınabilir. Bazı bitkisel kürlerin de ağrı giderilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir.