Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Miyom Embolizasyonu Nasıl Yapılır?

Miyom Embolizasyonu Nasıl Yapılır?

Miyom Embolizasyonu Nasıl Yapılır?

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alan miyom, pek çok farklı sorunu da beraberinde getirmektedir. Miyom tedavisini ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirmek noktasında miyom embolizasyonu, mükemmel sonuçlar ortaya koyar. Peki, miyom embolizasyonu nedir? Dahası miyom embolizasyonu nasıl yapılır? İşte yanıtı merak edilen bu sorulara dair merak ettikleriniz!

Miyom embolizasyonu nedir? Miyomların küçültülmesi sonrasında kaybolması için uygulanan özel bir yönteme miyom embolizasyonu denir.  Miyom embolizasyonu tedavisi lokal anesteziyle uygulanan bir yöntemdir. Hasta konforu açısından da önemli kazanımları beraberinde getiren bir yöntemdir. Bütün bu bilgiler ışığında miyom embolizasyonu nasıl yapılır? İşte detaylar!

Miyom embolizasyonu, kasık bölgesinden girilerek, atardamarlara ulaşılır. Bu damalara tıkayıcı özelliğine sahip olan tanecikler bırakılır. Böylece miyomların damaları tıkanmış olur. Bu da zaman içerisinde miyomların küçülmesine neden olur. Zamanla miyomlar küçüldükçe miyomla ilgi şikayetlerde de belirgin bir şekilde azalmalar görülür.  Bu işlem son derece hassas bir işlemdir. Bundan dolayı da söz konusu işlemin mutlaka bu alanda uzman olan hekimler tarafından uygulanması da şarttır.

Miyom Embolizasyonu Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda sıklıkla uygulanan bir teknik olarak karşımıza çıkan miyom embolizasyonu, etkiler çözümler ortaya koymaktadır. Miyom embolizasyonunun beraberinde önemli avantajları getirdiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır. Bu kapsamda miyom embolizasyonunun avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Bu teknikte genel anestezi uygulanmamaktadır
  • Herhangi bir şekilde kan kaybı ya da ameliyat kesisi olmaz
  • Hem hastanede yatış süresi hem de normal hayata dönüş süresi kısadır
  • Diğer tekniklere göre birtakım komplikasyonların görülme olasılığı daha azdır
  • Başarılı sonuçlar ortaya koymak noktasında son derece ideal olan bir yöntemdir

Görüldüğü üzere miyom embolizasyonu söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı avantaj çıkmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak söz konusu yöntemin sıklıkla tercih edildiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında miyom embolizasyonu nasıl yapılır? Sorusuna yanıt olarak, bu tür uygulamaların profesyonel bir teknik olduğu dolayısıyla bu alanda uzman olan hekimlerce yapılmasının şart olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.