Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Miyom Gebeliğe Engel Mi?

Miyom Gebeliğe Engel Mi?

Miyom Gebeliğe Engel Mi?

Kadınların rahim bölgesindeki düz kaslarında oluşmuş olan iyi huylu tümörler miyom olarak tanımlanmaktadır. Miyomlar, leiomiyoma ya da fibroid olarak da farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Elbette ki miyomların varlığı birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Kadın sağlığı açısından önemli bir etkiye sahip olan miyom gebeliğe engel mi? Esasında miyomların bulunduğu bölge, gebeliğe engel olup olmayacağını da netleştirmektedir. Yani şayet miyomlar tüplere yakın bir yerde oluşmuşsa, bu durum hamileliğe de engel olabilir.

Miyom Hamileliği Engeller Mi?

Rahim kaslarında oluşan miyom hamileliğe engel mi? Şayet miyom tüplere yakın bir konumdaysa ve tüpleri baskılıyorsa, miyomların da gebeliğe engel olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olur. Bu durumun oluşmasında miyomların sperm ve yumurtların geçişine engel olması neden olmaktadır. Yani miyom tüplere baskı yapar. Bu da doğal olarak yumurta ile spermin tüplere geçişine engel olur. Böylece gebeliğin ortaya çıkması da engellenir.

Elbette ki miyomların tüplere baskı yapması neticesinde kısırlık durumu da ortaya çıkar. Ancak günümüz koşullarında tüp bebek tedavisinin bu tarz problemlerinin giderilmesinde etkili olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olur. Böylece bu tarz bir sağlık sorunu yaşayan anne adayları da çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisinden yararlanabilir!

Miyom Gebeliğe Zarar Verir Mi?

Rahim bölgesinde gelişen miyom gebeliğe engel mi? dahası miyom gebeliğe zarar verir mi? Şayet miyom tüplere yakın bir bölgede bulunuyorsa ve büyüyorsa, zaman içerisinde tüplere baskı yapması da kaçınılmaz olur. Bu durum öncelikli olarak hamilelik durumunun ortaya çıkmasına engel olur. Yine de kimi zaman miyom varken de hamilik durumu ortaya çıkabilir. Ancak rahim bölgesinde miyomların varlığı gebeliğe de zarar verici bir etkiye sahip olur. Çünkü miyomlar rahimde endometrium yüzeyinde bozulmalara neden olur. Bu da doğal gebeliğin düşükle sonlanmasına etki edebilir.

Miyom Ameliyatı Rahme Zarar Verir Mi?

Miyom belirli bir büyüklüğe ulaşmışsa ve diğer organlara baskı yapıyorsa alınmalıdır. Böyle durumlarda devreye miyom ameliyatı girer! Elbette ki pek çok farklı ameliyatta olduğu gibi miyom ameliyatı da belirli riskleri beraberinde getirir. Ancak bu alanda uzman olan bir ekip, miyom ameliyatını gerçekleştirecek olursa, risk en aza indirilir!

Miyom rahatsızlığınızın iyileşmesi için ne yapılmalı? Sorusunu yanıtladığımız makalemizi incelemek için tıklayınız.

Miyom gebeliğe engel mi? Hamile kalmayı engeller mi? Bebeğe zarar verir mi? gibi sorularınızın cevaplarını anlattığımız makalemizi incelediğiniz için teşekkür ederiz. Miyom hakkında sormak istediğiniz sorularınızı bu makalemizin altında ücretsiz yorum olarak gönderebilirsiniz.