Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Miyom Nedir? Ameliyatsız Tedavi Yapılır mı?

Miyom Nedir? Ameliyatsız Tedavi Yapılır mı?

Kadınların yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan ve tedavi edilmediği durumlarda önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlayan miyom rahatsızlığı oldukça önemlidir. Yoğun karın ağrılarından yüksek sancılı âdet kanamalarına kadar birçok soruna sebep olan miyom rahatsızlığıyla ilgili merak edilen birçok soru vardır. Miyom nedir? Ameliyatsız tedavi yapılır mı? Tedavi yöntemlerinden önce miyom hastalığının ne olduğunun bilinmesi gerekir. Miyom, kadınların rahim bölgesinde oluşan iyi huylu tümörlerdir.

Ameliyatsız Miyom Tedavisi Yapılır mı?

Boyutları ve miktarları farklılık gösteren miyomlar, kadınların farklı sorunlarla karşı karşıya kalmasına sebep olur. Büyüme durumunda gebeliğe engel olan tümörlerin tedavisi için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Günümüzde gelişen sağlık hizmetleriyle birlikte hem ameliyatlı hem de ameliyatsız tedavi yapmak mümkündür. Bu hususta tedavi yönteminin seçimi için hastaların durumu ve doktorların tercihi oldukça önemlidir. Miyomların miktarına ve büyüme durumuna bağlı olarak farklı yöntemle tercih edilebilir. Miyom ameliyatsız tedavi yapılır mı? Sorusunun yanıtı esasında miyom rahatsızlığının seviyesiyle doğrudan ilgilidir.

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Hastalar tarafından sıkça merak edilen miyom tedavilerindeki ameliyatsız yöntemler oldukça önemlidir. Ameliyatsız tedavi için bazı şatların bulunması gerekmektedir. Hastaların yaş, sağlık ve fiziksel durumları gibi unsurlara bağlı olarak ameliyatsız tedavi gerçekleştirilebilir. Miyom nedir? Ameliyatsız tedavi yapılır mı? Tedavi yönteminin belirlenmesi için hastalara detaylı bir teşhis yapılması faydalı olacaktır. Kan tahlillerinin yanı sıra miyom büyüklüklerinin saptanması için detaylı bir ultrason ve MR yapılması gerekir.

Ameliyatsız tedavilerde hastalara farklı özelliklere sahip olan hormon ilaçları verilmektedir. Bu ilaçlar, hastaların hormon ve rahim aktivitelerini düzenleyerek miyomların üretiminin durdurulmasını ve belirli zamanlarla yok edilmesini sağlamaktadır. Herhangi bir ameliyat işlemi olmadığı için hastalar tarafından tercih edilmek istenilen yöntem için belirli şartlar vardır. Doktorlarla görüştükten sonra yapılacak muayene sonucunda ameliyatsız miyom tedavisi kararı verilebilir. Miyom tedavisi uygulamaları söz konusu olduğunda karşımıza pek çok farklı seçenek çıkar!

Miyom Tedavisi Uygulamaları

Ameliyat gerektirmeden yapılacak hormon tedavisiyle başarı sonuç alınabildiği gibi bazı durumlarda ameliyat uygulamaları da gerekebilir. Bu tür durumlarda da ortaya çıkan 2 farklı yöntem vardır. Hem açık hem de kapalı ameliyat yöntemiyle miyom tedavisi yapılabilir. Açık ameliyat yönteminde karın bölgesine kesik atılacağı için genel anestezi gerekmektedir. Ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci de diğer yöntemlere göre daha uzun sürebilir. Son dönemlerde hem sağlık hizmetlerinin hem de teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan modern tıp yöntemleri vardır. Miyom tedavisi yöntemleri gelişen sağlık teknolojileri sayesinde etkili bir düzeyde sunulabilmektedir.

Modern yöntemlerden biri olan kapalı miyom tedavisinde hastaların karın bölgesine kesik atılmasına gerek yoktur. Rahim ağzından belirli ekipmanlarla giriş yapıldıktan sonra miyomların çıkartılması sağlanmaktadır. Diğer yöntemlere göre daha hızlı ve ağrısız bir yöntem olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Miyom nedir? Ameliyatsız tedavi yapılır mı? Hastalık ve tedavisi hakkındaki tüm bilgiler için uzman doktorlarla görüşmelisiniz.