Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Rahimde Miyom Belirtileri Nelerdir?

Rahimde Miyom Belirtileri Nelerdir?

Rahimde Miyom Belirtileri

Miyomlara kadınlarda çok sık rastlanmaktadır. Rahmin kas dokularından gelişerek, karın içinde oluşan tümörlerdir. Rahimde miyom belirtileri nelerdir? sorusu her kadının merak ettiği bir konudur. Çoğu miyom kanser özelliği taşımaktadır. Ergenlik ile ortaya çıkacağı gibi ileri yaşlarda kadınlarda da ortaya çıkmaktadır. 40 yaş ortalamasındaki her iki kadından birinde miyom belirtilerine veya miyoma rastlanabilmektedir.

Kadınların üremelerinin aktif olduğu dönemde ortaya çıkmaktadır. Adet görme durumunun erken başlamasında miyom riskini arttırır. Doğumlar miyom riskini azaltan faktörlerden biridir. İki çocuk doğuran birinde miyom riski azdır. Siyahi kadınlarda beyaz kadınlara göre 3 kat daha fazla miyom görülmektedir. Bununla birlikte birtakım genetik faktörlerin de ramimdeki miyom oluşumuna etki ettiği düşünülmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanan kişiler miyom büyümesine rastlanmamaktadır. Hastalığa bir etkisi yoktur. Rahimde miyom belirtileri esasında günlük rutinimizi etkileyebilecek bir özelliğe de sahiptir. Bu durum ise söz konusu belirtilerin ortaya çıkması sonrasında ise mutlaka bir doktora görünmek şarttır! Çünkü miyom pek de hafife alınacak tipten bir rahatsızlık değildir!

Beslenme ve Miyom İlişkisi

Beslenme alışkanlıkları miyom görülme oranını artırmaktadır. Obezite ile ilgili doğrudan ilişki kurulamasa da dolaylı olarak etkilediği söylenmektedir. Kafein kullanımı ile miyom oluşumu arasında bir bağlantı kurulamamıştır. Doğum kontrol haplarının kullanımı ile bir bağlantı kurulamamıştır. Fazla kırmızı et tüketen kadınlarda miyoma daha sık rastlanmaktadır. Özellikle A ve D Vitamini eksikliği yaşayan kadınlar çok dikkatli olmalıdır.

Alkol tüketimi sağlığa oldukça zararlıdır. Alkol miyom çıkma riskini arttırmaktadır. Özellikle bira türü alkollü içecek kullanan kadınlarda miyom görülme riskini artırmaktadır. Beslenme dışında genetik olarak da miyom görülmesi mümkündür. Kişinin ailesindeki herhangi bir kadında miyom olmuş ise, kişide de miyom oluşma ihtimali yüksektir.

Görüldüğü üzere miyom sorununun ortaya çıkmasında pek çok farklı özellik etkili olmaktadır. Bu özellikle genetik yatkınlıktan tutun da beslenme şekline varıncaya kadar geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Tam da bu noktada özellikle alkol kullanmak ve düzensiz beslenmenin de miyom oluşumuna etki ettiği düşünülmektedir.

Miyomda En Sık Rastlanan Belirtiler

Her hastalık belirti göstererek ortaya çıkmaya başlamaktadır. Belli başlı belirtiler dikkate alınırsa ve genel sağlık muayenesi yapılırsa en hasarsız şekilde hastalıklar atlatılabilir. Kadınlarda sık rastlanan bir hastalık olarak miyom için belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ağrılı bir şekilde âdet kanaması geçirmek
  • Adetlerin olması gereken günden uzun şekilde sürmesi
  • Miyom basıncı uygulanmasına paralel olarak karın içi ağrıları
  • Cinsel ilişki sırasında ağrıların olması
  • Üreme fonksiyonlarında bozukluklar
  • İdrara sık çıkma isteği, tam yapamama hissi ya da idrar kaçırmaları
  • Bağırsakta kabızlık gibi durumlara rastlanması

Rahimde miyom belirtileri nelerdir? Çok sayıda farklı belirtilerin; rahimde miyom oluşumunu haber verdiğini söyleyebiliriz. Tüm bu belirtiler miyom olma ihtimalini doğurmaktadır. Bir ya da birden fazla belirti bulunması durumda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.