Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Tüp Bebek Başarısını Etkileyen Faktörler

Tüp Bebek Başarısını Etkileyen Faktörler

Tüp Bebek Tedavi Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi söz konusu olduğunda karşımıza son derece hassas bir tedavi süreci çıkar. Elbette ki bu sürecin başarısını doğrudan etkileyen faktörlerden söz etmek mümkündür. İşte tüp bebek başarısını etkileyen faktörler:

  • Kilo
  • Stres
  • Sigara
  • Sperm etkeni
  • Enfeksiyonlar
  • Yumurta rezervi
  • Genetik yatkınlık
  • Hormonal durum
  • Anne adayının yaşı

Görüldüğü üzere tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen çok sayıda farklı faktörden söz edebiliriz. Bu kapsamda anne adayının yaşı süreci doğrudan etkiler. Yani annenin yaşının genç olması tüp bebeğin tutma oranını da arttırmaktadır. Zira genç yaşta hem yumurtalar hem de rahim içi özellikler çok daha uygundur. Bununla birlikte kilo, stres, sigara kullanımı ya da spermin özellikleri de tüp bebek başarısını doğrudan etkiler. Bütün bu bilgiler ışığında tüp bebek başarısını etkileyen faktörler hakkında detaylı bilgilerden bahsettik.

Tüp Bebeğin Tutma Oranı Yüzde Kaç?

Çocuk sahibi olmayı isteyip de olamayan çiftlerin son zamanlarda sıklıkla tüp bebek tedavisini tercih ettikleri bilinmektedir. Anne adayından alınan yumurta hücrelerinin laboratuar ortamında babadan alınmış olan spermlerle döllenmesi işlemine tüp bebek tedavisi denir. Burada tüp bebek tedavisinin belirli aşamalar halinde oluştuğunu ifade etmek mümkün olur. Bir de laboratuar ortamında yapılan döllenme işleminde en sağlıklı embriyonun rahme yerleştirildiği de unutulmamalıdır. Tam da bu noktada akıllara tüp bebek başarısını etkileyen faktörler nelerdir? Sorusu gelir! İşte bu soruya dair merak edilen detaylar!

Tüp Bebek Tedavisinde Tutma Oranları

Günümüz koşullarında etkili bir düzeyde tüp bebek tedavisinin uygulandığını biliyoruz. Bu kapsamda son zamanlarda yapılan tüp bebek tedavilerin başarı oranın da artış gösterdiğini ifade etmek mümkün oluyor. Elbette ki tüp bebek tedavisinde başarı oranı söz konusu olduğunda %30 ile %50 gibi ortalama oranlar karşımıza çıkar. Ancak tüp bebek tedavisinde tutma oranları tamamen kişiden kişiye değişmektedir. Yine bireylerin kişisel özellikleri, yaşı ve metabolizması gibi özellikler de tüp bebek tutma oranını arttırmaktadır. Tam da bu noktada tüp bebek tedavisinde uzman hekimlerden destek almak ve profesyonel bir klinikte bu işlemi yaptırıyor olmak da önem kazanmaktadır!