Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Tüp Bebek Sigorta Karşılıyor mu?

Tüp Bebek Sigorta Karşılıyor mu?

Tüp Bebek Tedavisinde Sigorta

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olmak için başvurdukları yönteme tüp bebek denir. Bu bağlamda çiftlerin en çok araştırdığı bir soru da tüp bebek sigorta karşılıyor mu? Olmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin belli şartları sağladığı sürece sigorta karşılamaktadır. 5510 sayılı Kanun gereği bu şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Sadece tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabileceğine dair rapor,
  • 23 yaşını doldurmuş ve 40 yaşından küçük olmak,
  • Tedavi uygulamasında karar verilen merkez ile sözleşme,
  • Son 3 yılda diğer tedavilerden cevap alınamamasına dair sözleşmeli belge.

Çiftlerin bu şartları sağlaması bağlamında tüp bebek tedavisi sigorta tarafından karşılanır.

SGK Tüp Bebek Tedavisini Kaç Kez Karşılıyor?

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler tüp bebek ile kolaylıkla sahip olabilir. Kişilerin şartları sağlaması ile bu yöntem cevapsız kalmamaktadır. Durum böyle olunca da SGK tüp bebek tedavisini kaç kez karşılıyor? SGK tüp bebek tedavisini 3 kez karşılamaktadır. Aynı zamanda her denemede mutlaka heyet raporu isteniyor. Bu bağlamda çıkarılan heyet raporu tedavi için 6 ay olacak şekilde geçerlidir.

Tüp bebek tedavisi hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayınız.

SGK Anlaşmalı Tüp Bebek Merkezleri

Gelişen günümüz şartları ile sağlık sektörü kendi içinde atılımlar yapmaktadır. Tüp bebek bu atılımlardan olup hemen hemen her hastane de bu tedavi verilir. Aynı zamanda buna ek olarak tüp bebek merkezleri de vardır. SGK anlaşmalı tüp bebek merkezleri devlet hastaneleri ve özel hastanelerde de bulunmaktadır. Bu kapsamda hizmet almak istediğiniz merkeze göre de değişmektedir. Bunun en net sonucunu hizmet almayı düşündüğünüz merkez ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Devlet Destekli Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde çiftlerde başka çocuk sahibi olduğuna bakmaksızın devlet destekli tüp bebek tedavisi mümkündür. Bu kapsamda da tüp bebek sigorta karşılıyor mu? Sorusu da oldukça sorulmaktadır. Hem devlet desteği hem de sigorta bağlamında tüp bebek ile çocuk sahibi olmak mümkündür. Bu iki etkende de aynı şartlar bulunması gerekmektedir.

Çiftlerin bu şartları sağlaması ile tüp bebek tedavisine başlanabilir. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi en fazla 3 kere denenerek buna yönelik aşamalar sunulur. En önemli etkenlerden biri de çocuk sahibi olamayan çiftlerin merkezlerden buna yönelik belge edinmesidir. Bu belge ile tedaviye kesin olarak başlanır.