Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Tüp Bebek Tedavisinde OHSS Nedir?

Tüp Bebek Tedavisinde OHSS Nedir?

OHSS Nedir?

Tüp Bebek tedavisinde OHSS nedir? Asıl adı Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromudur. Tüp Bebek tedavisi sırasında yumurtalıkların uyarılması sırasında kullanılan hormon ilaçlarının yumurtalıları aşırı derecede uyarması sonucudur. Diğer ifadeyle tedavi sırasında oluşan bir tam etkidir. Bu etki hafif, orta ve şiddetli şekilde kendini göstermektedir. Şiddetli derecede görülürse risk grubunda demektir. Mutlaka önlem alınmalıdır. Ama hafif ve orta derecede ciddi risk teşkil etmez.

OHSS Ne Zaman Belli Olur?

OHSS yumurta olgunlaştırma iğnesi yapıldıktan sonra genellikle 3 ila 16 gün arasında belli olur. Bu belirti alt karın bölgesinde oluşan ağrıyla kendini gösterir. Buna bağlı olarak şişkinlik, ishal, mide bulantısı, kilo alımında dengesizlik gibi belirtiler de görülebilir. Bu durumlarda mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Hafif ve orta derecedeyse, şiddetli değilse doktor önerileri dinlenerek ağrı hafifletilebilir zaman içersinde de yok edilebilir.

Tüp bebek tedavisinde OHSS nedir? Belirttiğimiz gibi OHSS yumurtalıklarının aşırı uyarılmasıdır. Buna bağlı olarak bu yan etkinin en çok görüldüğü hastalara genellikle daha önce bu riski geçiren hastalardır. Bunun yanı sıra yumurta sayısını çok fazla olan ya da çok az olan hastalarda da yüksek ihtimalle görülür.

OHSS Riski Ne Demektir?

Tüp bebek tedavisinde OHSS nedir? Tüp bebek tedavisi sürecinde tam etki görülme durumuyla OHH kavramı karşımıza çıkar. Kimi zaman OHSS bir takım riskleri de ortaya çıkarabilir. Peki, OHSS riski ne demektir? OHSS hafif ve orta dereceliyse fazla riski yoktur. İyi bir dinlenmeyle, fiziksel aktivite kısıtlamasıyla, güzel ve dengeli beslenmeyle bu risk azalarak ortadan kaybolur.

Çoğu zaman bir süreliğine cinsel ilişkiye de ara verilmesi istenebilir. Ama şiddetli derecede görülen OHSS risk teşkil eder ve bir süre yakından takip gerekli olabilir. Bu durumda hekimin önerileri harfiyen yerine getirilmeli ve hafife alınmamalıdır. Düzenli bir takip ile ağrılar azalmaya başlar ve risk kaybolabilir. Bunun için düzenli sıvı alımı da tedaviye olumlu yansıyabilir. Bütün bu bilgiler ışığında tüp bebek tedavisi sürecinin son derece hassas bir süreç olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde ilaç fiyatları ne kadar? Sorusunu yanıtladığımız makalemizi incelemek için tıklayınız.

Tüp bebek tedavisinde OHSS nedir? sorusunun cevabını anlattığımız makalemizi incelediğiniz için teşekkür ederiz. Miyom hakkında sormak istediğiniz sorularınızı bu makalemizin altında ücretsiz yorum olarak gönderebilirsiniz.