Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Seçimi

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Seçimi

Tüp bebek tedavisinde en önemli başarı kriteri canlı doğumdur. Bu başarıya ulaşabilmek için tedavinin sonlarında iyi bir embriyo elde etmek gereklidir. Peki iyi kalitede bir embriyo elde etmek, tüp bebek başarısı için çok önemli ise, bu iş için neler gereklidir? İyi sayıda ve kalitede yumurta yani oosit çok önemlidir. Tüp bebek tedavisinde yumurta sayısı ne kadar fazla olur ise başarı da o kadar fazla olacaktır. Çünkü fazla sayıda yumurta varlığında elenen yumurtalar sonrasında en kaliteli olanlar ile işlem yapılır. Unutmamak gerekir ki, yumurta kalitesi yani yumurtaların genetik sağlığı, kadın yaşı ile doğru orantılıdır. Aynı şekilde sperm kalitesi ve sayısı da tüp bebek başarısı ve gebelik eldesi için çok önemlidir. Normalde toplamda en az 40 milyon hareketli sperm gereklidir. Ancak tüp bebek tedavisinde bu sayı daha az olsa da işlem yapılabilir. İşlem yapılabilmesi için, 2-3 günlük cinsel perhiz sonrasında, yumurta toplama günü eşlerden sperm alınır ve ayıklama işlemi yapılır. İşte tam da bu evrede sperm seçimi işlemi uygulaması bazı çiftler için önerilir: Sayı ve hareket azlığı olanlar, şekil bozukluğu olanlar, sperm DNA hasarı %40 üzerinde olanlar ve daha önce sperme bağlı olarak kötü embriyo gelişimi öyküsü olanlar.

Sperm seçimi için elimizde bazı teknikler mevcuttur:

  • IMSI (özel mikroskop ile şeklen en düzgün spermin seçilmesi)
  • Micro-chip (akışkanlar dinamiği mantığına uyumlu olarak en sağlıklı ve genetik olarak düzgün spermlerin seçilmesi)
  • Kümülüs hücrelerine maruziyet (cumulus priming) tüp bebek işlemi öncesinde spermlerin, yumurta dışında bulunan hücrelere maruz bırakılması ve seçilmesi
  • TESA (testislerden iğne ile sperm alınması) özellikle DNA hasarı yüksek olgularda sağlıklı sperm eldesi için kullanılır.

Bütün bu teknikler kullanılarak, en iyi sperm seçilir ve mikro injeksiyon işlemi bu spermler ile uygulanır. Böylece şeklen ve genetik olarak en sağlıklı spermler yumurta ile buluşacakları için hem embriyo genetikleri hem de embriyo kaliteleri daha iyi olacaktır. bu da bize tüp bebek başarısı yani canlı doğum olarak geri dönecektir.