Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Tüp Bebek Tedavisinde Toplanan Yumurta Sayısı

Tüp Bebek Tedavisinde Toplanan Yumurta Sayısı

Tüp bebek tedavisinde gebelik başarısı elde etmek, özellikle de canlı doğuma ulaşmak için bazı parametreler çok önemlidir. Bunların başında kadın yaşı gelmekle birlikte, birtakım diğer parametreler de önemlidir. Bunların başında ‘toplanan yumurta sayısı’ gelmektedir. Yumurta toplama günü, özellikle matür dediğimiz vev döllenme işlemine uygun olan yumurta sayısı ne kadar fazla ise, elde edilecek embriyo sayısı ve dolayısıyla iyi kalite embriyo sayısı da fazla olacaktır. Embriyoların kaliteli görünümde olması (morfolojik özellikleri), gününe uygun ilerlemesi, genetik test yapılmış ise ‘normal’ yani 46 kromozoma sahip olmaları da tutunma şanslarını artıran özelliklerdir.

Tüp bebek başarısında, toplanan yumurta sayısı çok etkili olduğu için, siklus başına bu sayıyı artırmak için birtakım özel protokoller kullanılabilir.

  • Eğer toplanan sayı 5 altında ise ZAYIF BAŞARI
  • 5-15 arası ise NORMAL BAŞARI
  • 15-25 arası ise kümülatif olarak YÜKSEK BAŞARI’dan bahsedebiliriz.

Tüp bebek tedavisinde yumurta sayısını artırmak için birtakım özel protokoller kullanılabilir. İlaç dozunu artırmak, kısa protokol uygulamak, önceki döngüde estrojen vererek tüm follikülleri aynı hizaya sokup tedaviye başlamak gibi birtakım işlemler uygulanabilir.

Ancak unutmamak gerekir ki, yumurta sayısı artsa da, kadın yaşı başta olmak üzere diğer birtakım faktörler de gebelik başarısına direkt etki ederler.