Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılmaz?

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılmaz?

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Yapılmaz?

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi ile sonuç elde edebiliyor. Tüp bebek tedavisi birçok duruma bağlı olarak yapılan bir tedavidir. Peki, hangi durumlarda tüp bebek yapılmaz? Tüp bebek bazı durumlarda sonuç vermez. Bu durumun ilk sebebi erkeğin menisinde sperm olmayıp bu spermde cerrahi yöntemle elde edilememesidir.

Kadınlarda ise yumurtalıklar işlevini tamamen yitirince olmamaktadır. Kadınların menopoz dönemleri ve herhangi bir sebep ile rahminin alınması durumunda da tüp bebek yapılmaz. Günümüz koşullarında pek çok farklı nedene bağlı olarak tüp bebek tedavisi iptal edilmektedir. İşte bu konuya dair detaylar!

Tüp Bebek Tedavisinin İptal Edilme Sebepleri

Tüp bebek ile bebek sahibi olmak isteyen kişilerin belli başlı testleri yaptırması ile bebek sahibi olma durumu netleşir. Bunun yanı sıra hangi durumlarda tüp bebek yapılmaz ve iptal edilir? Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta işlevselliği bittiği zaman tüp bebek yapılmaz. İptal edilme sebebi ise anne adayına verilen ilaçlar ve tedavi sonrası yumurta sayısının çoğalmamasında olur. Baba adayında ise sperm sayısı tedavi ile elde edilemeyince olmaktadır. Böyle durumlarda tüp bebek tedavisinin iptal edilmesi sıklıkla gündeme gelmektedir.

Tüp Bebek Kime Uygulanır?

Bebek sahibi olmak birçok çiftin hayali olmaktadır. Fakat bazı doğal durumlar sebebi ile kişiler bebek sahibi olamaz. Gelişen bu durumlar ise tüp bebek tedavisi ile çözüm bulanabilir. Tüp bebek tedavisi kanalların kapalı olması, belirlenemeyen kısırlık sebepleri ve yumurtalıklarında kist olan kadınlara uygulanır. Erkeklerde ise sperm sayısı döllemeye yetmeyen veya hiç sperm olmaması durumunda olur. Günümüzde tüp bebek uygulamalarına sıklıkla rastladığımızı ifade etmek mümkün olmaktadır.

Gebelik ve diyabet hakkındaki makalemizi okumak için tıklayınız.

Tüp Bebek Tedavisine Başlama Zamanı Nedir?

Doğal yol ile bebek sahibi olamayan çiftlerin belli tetkikler sonucu tüp bebek tedavisine başlama zamanı vardır. Peki hangi durumlarda tüp bebek yapılmaz sorusunun zıttı olarak tüp bebek tedavisine ne zaman başlanır? Kadınlarda 35 yaşını aşmamış ve uzun dönem doğal yol ile hamile kalamadığı zaman başlar. Erkeklerde ise herhangi bir kısırlık problemi yaşaması ve radyasyonlu çalışma ortamı sonucu tedaviye başlanması gerekmektedir.

Tüp bebek hakkında sormak istediğiniz sorularınızı aşağıda yorum olarak gönderebilirsiniz.