Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Tüp Bebek Tedavisi Yapılırken Cinsiyet Seçebilir Miyiz?

Tüp Bebek Tedavisi Yapılırken Cinsiyet Seçebilir Miyiz?

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Seçebilir Miyiz?

Günümüzde doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler, genel olarak tüp bebek tedavisine yönelmektedir. Tüp bebek tedavisi yapılırken cinsiyet seçebilir miyiz? Sorusu ise çoğunun aklına takılan sorular arasında yer almaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar ve gün geçtikçe artan teknolojik gelişmeler artık bu soruya da olumlu bir yanıt bulmuş durumdadır. Cinsiyet seçilebileceği gibi, gerçekleştirilen işlemlerden sonra oluşan cinsiyetler de ayrılabilir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirlenebilir Mi?

Cinsiyet seçmek kadar belirlemek konusu da, tüp bebek tedavisi söz konusu olduğunda oldukça komplike bir konudur. Bunun için embriyonun üretilme aşamasından sonra preimplantasyon adı verilen oldukça gelişmiş bir işlem uygulanır, bu işlem yasa dışı olmakla birlikte, gerçekleştirilmesi için de yasal izinlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Preimplantasyon işlemi, oluşan embriyoya tayin edilen cinsiyeti öğrenebileceğiniz ve bu doğrultuda anne rahmine yerleştirilecek olan embriyoyu seçebileceğiniz bir uygulamadır. Bu tür tedavilerde embriyoyu seçebiliyor olmak; cinsiyetin belirlenmesine de olanak tanımaktadır.

Tüp Bebekte Hangi Cinsiyet Oranı Kaçtır?

Tüp bebek tedavisi yapılırken cinsiyet seçebilir miyiz? Sorusunun ardından bu seçilecek olan ya da belirlenecek olan cinsiyetin oranının kaç olduğu merak konusu olmaktadır. Bilindiği üzere cinsiyetler X ve Y kromozomları dahilinde belirlenmektedir. Bu kromozomlar baba adayından alınan sperm donörlerinde bulunur. İşlem gerçekleşirken kişiler bu donörlerin seçiminde özgürdür.

Döllenen sperm ve yumurta, sperm içerisindeki X ya da Y kromozomuna göre belirlenen cinsiyette bir embriyo halini alacaktır. Böylece bebeğin cinsiyetinin de ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Peki, bebeğin cinsiyeti neye göre belirlenir? İşte yanıtını merak ettiğiniz her şey!

Cinsiyet Neye Göre Belirlenir?

Normal hamileliklerde bu sorunun cevabı şansa bağlıdır. Üstelik bilinmektedir ki bebeğin cinsiyeti ilk haftalarda oluşmamaktadır. Bu durum Tüp bebek tedavisi yapılırken cinsiyet seçebilir miyiz? Sorusunu soran aileler açısından ise sonuçları değiştirilebilen bir durumdur.

Cinsiyet bu koşullarda kişinin isteğine bağlı olarak belirlenebileceği gibi, tamamen kişilerden bağımsız olarak spermin özelliğine göre de belirlenebilir. Bu aşamada yapılması gereken çiftler arasında karara varılması ve tercih edilen yöntemin sorumluluklarının kabul edilmesidir.

Tüp bebek tedavisini SGK karşılıyor mu? Sorusunu yanıtladığımız makalemizi incelemek için tıklayınız.

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçme hakkındaki soruları anlattığımız makalemizi incelediğiniz için teşekkür ederiz. Miyom hakkında sormak istediğiniz sorularınızı bu makalemizin altında ücretsiz yorum olarak gönderebilirsiniz.