Pixel
Randevu Alın
İletişime Geçin

Tüp Bebek Tedavisinde İkiz Gebelik Olur mu?

Tüp Bebek Tedavisinde İkiz Gebelik Olur mu?

Tüp Bebek Tedavisinde İkiz Gebelik

Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyenler bu yönteme dair çok sayıda bilgiyi de merak etmektedir. Tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik olur mu? Sorusu da bu tür sorular arasında yer almaktadır. İşte bu ve benzeri sorulara verilecek en net yanıtlar!

Çocuk sahibi olmak isteyenler ancak doğal yollarla olamayanlar için uzun yıllardır tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Embriyo transferi ile uygulan bu yöntemle çok sahibi olma olasılığı artmaktadır. Erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurta uygun ortamda döllenmeye bırakılmaktadır.

Döllenme sonrası zigot oluşur ve embriyo transferi aşamasına geçilir. Her aşamanın belirli bir zamanı vardır. Eğer bu aşamalar başarılı bir şekilde geçilirse gebelik başlamış olur. Tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik olur mu denilirse de bu embriyo transfer sayısına bağlıdır. Ancak embriyo transferi kısıtlamasından dolayı çoğul gebeliklerin sayısı azalmıştır. Ortalama yüzde 10’luk bir kısımda ikiz veya çoğul gebelik görülmektedir. İkiz bebek olma ihtimali %10’dur.

Bir Embriyo Transferi İkiz Gebelik Olur Mu?

Tek embriyo ile transferlerde gebelik %99 tekil olmaktadır. Kalan %1’lik kısımda ise gebelik tek yumurta ikizi olabilir. Gebelik sayısını artırabilmek için transfer sayısının artırılması gerekir. Ancak tüp bebek tedavi yöntemi için Sağlık Bakanlığı yönetmelik çıkarmıştır. Embriyo transferi kısıtlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre risk durumuna giren çoğul gebeliklerin önlenmesi amacı ile kadınlara 35 yaş sınırı getirilmiştir. Dolayısı ile çift transfer sınırlıdır. Bir embriyo transferi ikiz gebelik olur mu? sorusunun cevabı hali ile %1 oranında kalmaktadır.

İkiz Gebelik 5 Haftada Belli Olur mu?

Gebeliğin tekil veya çoğul olup olmadığı ultrasonla tespit edilebilmektedir. Gebeliğin ikiz olup olmadığı ise 5. veya 6. haftada ancak belirlenebilir. İkizlik durumu var ise ortalama 5. haftada ultrasonla bakıldığından iki adet kese görünür. Ancak bu net olarak ikiz bebek olacağını belirten bir durum değildir. Çünkü kese aşaması bir oluşum aşamasıdır. İkiz gebelik 5 haftada belli olur mu sorusu çok merak ediliyor. Ancak net olarak belli olabilmesi için 7. Ve 8. Haftalar beklenmelidir. Çünkü bu haftalar da kalp atışı duyulur. Kalp atışının varlığı ikizliğin varlığını doğrular. Tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik olur mu? sorusu hakkında tüm detayları sizlerle paylaştık.

Tüp bebek tedavisinde kız / erkek cinsiyet belirleme hakkındaki soruları yanıtladığımız makalemizi incelemek için tıklayınız.

Tüp bebek tedavisinde ikiz bebek yapma hakkında anlattığımız makalemizi incelediğiniz için teşekkür ederiz. Miyom hakkında sormak istediğiniz sorularınızı bu makalemizin altında ücretsiz yorum olarak gönderebilirsiniz.